Trendy w wykończeniach wnętrz 2021

Każdy rok niesie ze sobą nowe trendy i style nie tylko w modzie lecz także w branży wnętrzarskiej. W tym roku można zauważyć mocne powiązanie do natury zarówno w materiałach jak i kolorach pojawiających się we wnętrzach. Producencji jak i architekci skupiają się na wykorzystywaniu naturalnych surowców nie tylko dla względów wizualnych lecz również ekologicznych.

Drewno

Jednym z najbardziej popularnych materiałów do różnego rodzaju wykończeń w tym roku stanowi jasne drewno w formie podłóg, mebli, sufitów oraz elementów ścian takich jak lamele ścienne. Tego rodzaj drewna jest uniwersalnym elementem który można zastosować w nie jednym stylu wnętrzarskim, wykorzystywany jest zarówno w stylu boho, minimalistycznym jak i dodatek do bardziej współczesnych wnętrz. Dodaje lekkości, jasności oraz wprowadza ciepło do naszych pomieszczeń.

Materiały

Równie popularnymi materiałami pochodzenia naturalnego stał się rattan, bambus, kamień, metal, len lub bawełna wykorzystywana do obicia mebli lub w formie pościeli, kocy lub poduszek oraz trawa pampasowa jako dodatek uzupełniający wystrój wnętrz. 

Szczególnie często spotykana zostaje faktura kamienia stosowana również na podłogach i ścianach, najczęściej w formie pływ wielkoformatowych. Wykorzystywane zostają powszechnie w łazienkach lecz coraz częściej również na ścianach sypialni lub salonu stanowiąc akcent przyciągający wzrok. 

W nawiązaniu do naturalnych materiałów, coraz większą uwagę zwraca się na zrównoważony “sustainable” design, wykorzystując materiały uzyskane z recyklingu, biotworzywa, surowce szybko odnawialne oraz naturalne odpady. Szczególnie za granicą w przypadku marek zachodnich można znaleźć meble wyprodukowane z butelek PET z recyklingu, bioplastik z kukurydzy – polialaktyd, bambus, muszle morskie itp. 

Kolory

Kolorystycznie również można zauważyć wybór naturalnych kolorów takich jak beż, pudrowy róż, grafit, zieleń oraz inne przygaszone kolory lecz nie można zapomnieć o akcentach w wyrazistych kolorach takich jak głębokie granaty, mocne zielenie, musztardowe odcienie, rudości lub czerwienie.

Jednym z równie popularnych lecz ponadczasowym kolorem wykorzystywanym powszechnie w nowych wnętrzach jest czerń. Metalowe dodatki, najczęściej w matowym wykończeniu dodają elegancji pomieszczeniom. Najczęściej spotykane w formie szklanych lub lustrzanych drzwi z czarnym obramowaniem, okien, mebli lub dodatków typu klamki lub baterie łazienkowe.